2011. december 31., szombat

2011. szilveszteri lóverseny

Hála a magasságos British Airwaysnek, idén is kijutottunk a szilveszteri ügető futamra a Kincsem Parkba és meghoztuk a Brigádtagok kedvét is a lóversenyhez, ahol azonban a szabad szemmel látható nyeremények ellenére sajnos mínuszegykilóval zártunk. De hát csoda ez, amikor a drága brigádtagok miatt még taxival is csak a VI. futamra (Nyeretlenek) értünk oda, abban meg Nyári zápor és Májusi Eső futottak együtt, mégis Násfa, Oli Sun, Olt lett a hármas befutó. A VII-ben (Lampion díj) a favorit Nemzetesúr csak második lett Maya Goal után, de még Nariwa előt. A VIII-ban (BÚÉK 2012, Hendikep, 1. rész) az Ostrom, Kincses, Inspe befutó hármas szóhoz sem hagyta jutni Lankadatlant, Klementinát és Jópofit. A IX. futamban (BEFAG Lovaregyleti díj) végre meglett a győztes ló (Nobody) tétre, Kiskarcsi és El Presidente előtt. A X. futam (BÚÉK 2012, Hendikep, 2. rész) végén Kérkedő, Kaméliás Hölgy és Marót mindenkit rendre és maga mögé utasított, itt egy tét-befutó kombóval martuk fel 19:27-kor az egetrengető 4040-es összeget. De az élmény: megfizetethetetlen! Viszlát egy év múlva!

2011. december 24., szombat

Kellemes karácsonyi ünnepeket!

Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánunk minden kedves olvasónknak és mindenkinek, aki szereti (nem evidens).

2011. december 10., szombat

The Diplomats

Attól tartok, csináltunk egy zenekart. Az első szárnybontogatások megtekinthetők itt, a jutúbon!

2011. november 24., csütörtök

Hálaadás 2011

Hálaadási vacsoravendégek (a brigádtagok nagyon hiányoztak)
Az idei pulyka (nyugi, csak a fűszerpaprikától pirult meg a hónalja) 
A hálaadási dobónyílverseny (darts) egyik első helyezettje 
A hálaadási dobónyílverseny (darts) másik első helyezettje

2011. november 21., hétfő

Suszter, szabó, baka, kém

Tomas Alfredson svéd rendező 2008-as gyermekvámpíros horrorját (Engedj be!) követően, ahogy mondani szoktuk, 360 fokos fordulattal egy egészen új irányba indult: John Le Carré (a magyar származású Kockás János) azonos című, 1974-ben írt kémregényét dolgozta fel egy, az 1970-es évek stílusában leforgatott krimiben Gary Oldman főszereplésével (a kötetből a BBC 1979-ben minisorozatot készített Alec Guinness főszereplésével).
A film (Tinker, tailor, soldier, spy, színes, 128 perc, 2011) története már az elején sem egyszerű, később pedig csak bonyolódik a helyzet: George Smiley, a veterán brit hírszerző-elhárító a maga nyugodt, türelmes, okos és körültekintő módján igyekszik életben maradni a brit titkosszolgálat külföldi hírszerzésért felelős részlege, az MI6 "gyilkos" körülményei között. Amikor Smiley főnöke és mentora, "Control" 
(John Hurt) hívatja Smiley-t, Control közli vele, hogy az MI6 legfelső vezetésében ("Circus") "tégla", vagyis kettősügynök van, aki a szovjeteknek szállít információt, és a gyanú árnyéka az alábbi öt emberre terelődik:
a törekvő Percy Alleline (Toby Jones),
a sznob Bill Haydon (Colin Firth),
a katonás Roy Bland (Ciarán Hinds, aki nem mellesleg Julius Cézár volt a "Rómában"),
a ravasz Toby Esterhase (David Dencik) és maga a csendes Smiley. 

Amikor azonban a tégla "kibontására" irányuló (meglepő módon Budapesten forgatott) budapesti brit titkosszolgálati küldetés katasztrofális véget ér (Mucsi Zoltán csodálatos epizódszerepével), a tégla utáni belső nyomozást pihentetik Control és Smiley karrierjével együtt. Smiley ezért a kényszernyugdíját felhasználva ered a kettősügynök nyomába, szép lassan felgöngyölítve a szálakat a fedőnevekkel (lásd cím) ellátott kémvezérek körül, amíg csak nem szorul a hurok... na, ki körül? Nyilván nem mondom meg, tessék megnézni a filmet, amelyet megtűzdeltek még a kötelező bensőséges, gyöngéd, hogynemondjam, intim viszonyokkal is (egy szót mondok: Irina). Lassú film, főleg az elején, de aztán szépen lassan lendületet nyer, és zárójelenetben együtt dőlünk hátra Smiley-val a lehallgatásbiztos "süketszobában".

2011. november 17., csütörtök

Martin Sulík: Cigány (2011)

A szlovák-cseh koprodukcióban készült, hiperrealista cigányfilm (Cigán, 2011, színes, 107 perc), amely egy átlagos cigánytelepen játszódik (eredetileg egy iglói/szepesújhelyi romatelepen vették fel Szlovákiában). Főhősünk, Adam (Jan Mizigar), a belevaló, bunyós 14 éves cigány fiú a hamleti dilemmával kénytelen szembesülni: apját holtan találják a cigánytelepre vezető úton, kétségbeesett anyja pedig a szokásosnál gyorsabban hozzámegy Adam nagybátyjához, a gyanús üzleteket bonyolító Zsigóhoz (Miroslav Gulyas), hogy a családnak megélhetést biztosítson. Zsigó azonban arra kényszeríti Adamot és öccsét, Mariant, hogy segédkezzenek az erdei fa-redisztribúciónál és a vasútállomáson megvalósított éjszakai benzinlopásoknál, ahol annak rendje és módja szerint fülön is csípik a két fiút a rasszista rendőrök, és a városi rendőrkapitányságon megalázó, embertelen módon vallatják őket (egymással veretik a két fiút), mielőtt a helyi keménykötésű (mellékállásban boxtréner), de aranylelkű plébános (Attila Mokos) ki nem hozza őket a zárkából. Ekkor azonban csőstül jön a baj: Adam (alig) titkolt roma barátnőjét, Julkát (Martina Kotlárova) odaígérik feleségnek egy gazdag cseh roma férfinak, aki fekete Mercedesszel jön érte a telepre, majd Adam apjának szelleme, aki rendszeresen meglátogatja a fiát, hogy hasznos tanácsokkal és intelmekkel lássa el az életre, titokzatos rébuszokat és jeleket ad neki, amelyekből végül kiderül: Adam apját nemcsak, hogy meggyilkolták, hanem a tettes ott lakik a telepen… A 2011-es Karlovy Vary filmfesztivál több díját elnyert alkotás a nálunk sem ismeretlen Martin Sulík szlovák rendező (A kert, 2005) idén júliusban bemutatott legfrissebb műve.

2011. november 15., kedd

A nő az ötödik kerületből

Pawel Pawlikowski lengyel rendező idei filmje (The woman in the fifth, színes, 85 min, 2011) ígéretes stáblistával indít, de inkább még éretlen, sorjás, nyers mozgókép. Egy Tom Ricks nevű amerikai író, professzor (Ethan Hawke) kétségbeesetten igyekszik visszatérni a kislányával Párizsba költözött, elhidegült feleségéhez, és ennek egyetlen értelmes módját abban látja, hogy egy nap bejelentés nélkül becsönget hozzá párizsi lakása ajtaján, majd amikor a feleség nem kívánja beengedni, hogy szót váltson a lányával, Chloe-val, Tom barátunk erőszakosan behatol a lakásba, mire a nej hívja a francia zsandármokat, írónk pedig menekülőre fogja a dolgot tengerentúli poggyászával együtt, amelyet aztán a pénztárcájával együtt a helyi buszon jól elrabolnak tőle, miután a kimerültségtől elnyomja az álom. Innét már egyenes út vezet a külvárosi (magyarul bánliő) szutyok hotelbe, ahol hitelbe kap egy ótvar padlásszobát egy zajos, karaokézó szomszéd mellett, és itt ismerkedik meg Aniaval (Joanna Kulig). Mivel nincs pénze a szobára, kénytelen elvállalni a főbérlőtől egy eleinte csak bizarr, később azonban egyre félelmetesebbnek és veszélyesebbnek tűnő éjszakai biztonsági őri állást. Továbbra is keresi a kapcsolatot a kislányával, aki gyermeki bizalommal fordul hozzá, édesanyja azonban ezt nem nézi jó szemmel.
Tom barátunk eztán egy párizsi értelmiségi könyves partin váratlanul összeismerkedik Kádár Zoltán magyar író romániai feleségével, Margittal (Kristin Scott Thomas), aki annak rendje s módja szerint jól el is csábítja. Ez idáig rendben is van, de hamarosan kiderül, hogy Margit Kadar több mint 10 éve elhunyt egy közlekedési balesetben, s mikor hősünk félőrülten visszatér a légyottok helyszínére a párizsi ötödik kerületbe (cinquieme arrondissement, lásd a címet), ott bizony csak egy üres, elhagyatott lakást talál.
Na, ekkor kezd csak igazán besűrüsödni a palacsintatészta a ventillátorba, és ez olyan jól sikerül, hogy a rendező alig talál ki belőle. Doktor Ötker, meg lehet nézni!

2011. november 11., péntek

Cseh-magyar barátságos labdarúgó mérkőzés

A bohém szomszéd kollégák cseh-magyar barátságos labdarúgó mérkőzést kezdeményeztek munka után a parkban. Megpróbálták összezavarni sorainkat azzal, hogy Andreát is csatasorba állították (mellesleg: nem volt ügyetlen), de a Sparta Praha sportolói labdába sem rúgtak a budapesti DFC ellen! A végeredmény: magabiztos 4:0-ás magyar győzelem. Jó talajú pálya, vezette Birkás. Folyt. köv.

2011. november 8., kedd

Srác a biciklivel

Jean-Pierre Dardenne és Luc Dardenne, a belga forgatókönyvíró-rendező testvérpár legújabb filmje (Le Gamin au Vélo, színes, 87 perc, 2011) ismét csak a fiatal, túlérzékeny, sebezhető és nincstelen fiatalok életét ecseteli fokozott erkölcsi magasságokból. A seraingi gyermekotthonban nevelkedő tizenegy éves makacs, agresszív, felelőtlen és lobbanékony Cyril (Thomas Doret amatőr színész játssza) az első adandó alkalommal megpattan, mivel képtelen elviselni a tudat (használjunk automatikus tárgyeset!), hogy kiégett apja bedugta a „sok hüje közé” (az apa Jérémie Renier, a rendezőpáros korábbi felfedezettje). Miután azonban a kierőszakolt személyes találkozást követően a külvárosi étterem konyháján dolgozó papa ismét lepattintja fiát, az összezavarodott kölyök váratlanul új pártfogóra talál a csinos, harmincas fodrásznő Samantha személyében (Cécile de France), aki szép lassan gyámja és pótanyja lesz. Úgy tűnik, a magányos hajviselet-kialakító aranyszíve jelentheti Cyril életében a fordulat, de a rossz társaságba és rablótámadásba keveredő srácnak még sokat kell tekernie és pedáloznia, hogy ellopott, de visszaszerzett bicaját és életét a rögös útról Samantha fodrászszalonjába kormányozza. Kedves, szerethető szomorkás film, amely elnyerte a 2011-es Cannes-i Filmfesztiválon a zsűri nagydíját (Arany Pálmára is jelölték), amelynek ereje pont abban van, hogy nincs benne semmi rendkívüli: egyszerű emberek igyekeznek hétköznapi helyzetekben elengedett kézzel egyensúlyozni, és ha el is firkálnak néha, utána gyorsan leporolják magukat, és a tengerparti bicajos pikniken már boldogan majszolják a tonhalas szendvicset.

2011. november 3., csütörtök

AFI EU Filmfesztivál 2011

 
Ismét EU-s filmfesztivál Washingtonban, immár a 24. Ezúttal 26 ország 44 filmjét mutatják be a Silver Spring-i AFI Silver Theater and Cultural Centerben. A nagyágyúk idén:

Pawel Pawlikowski (2011): The woman in the fifth
(Kristin Scott Thomas, Ethan Hawke, Joanna Kulig)
Aki Kaurismäki (2011): Le Havre

Terrence Davies (2011): The deep blue sea
(Tom Hiddleston, Rachel Weisz)
David Cronenberg (2011): A dangerous method
(Michael Fassbender, Viggo Mortensen, Keira Knightley)
Thomas Alfredson (2011): Tinker, tailor, soldier, spy
(Gary Oldman, Colin Firth, John Hurt, Toby Jones, Ciarán Hinds, David Dencik, Tom Hardy)

Érdekességként meg lehet hallgatni a The Yardbirds: Tinker, tailor, soldier, sailor című inspiráló számát.

2011. október 26., szerda

Keskeny Ferenc és cigányzenekara

Szerda este Keskeny Ferenc cigányprímás, Vadász Károly cimbalmos, Kuti Sándor bőgős és Peller Anna énekes szórakoztatta nálunk a nyájas közönséget.
Aki esetleg még nem hallott volna Keskeny Ferencékről, az sürgősssen nézzen utánuk itt.

2011. október 25., kedd

Fischer Iván és a BFZ a Kongresszusi Könyvtárban

Kedden este visszatért az Egyesült Államokba Fischer Iván, a washingtoni nemzeti szimfonikusok korábbi karmestere és zenei igazgatója, hogy bemutassa szíve csücskét, a Budapesti Fesztivál Zenekart az amerikai főváros közönségének.
A világ legnagyobb könyvtára, a Library of Congress (Kongresszusi Könyvtár) koncerttermében, a Coolidge Auditoriumban mutatta be kedvenc zenekarának tagjait:
Eckhardt Violetta elsőhegedűs, Jandó Jenő zongorista, Sipos Gábor másodhegedűs, Bodolai Violetta brácsás, Sovány Rita csellista 
Jandó Jenő zongorista, Kádár István hegedűs, Ács Ákos klarinétos

2011. október 15., szombat

La Famiglia észak-olasz étterem Baltimore-ban

Kiváló vacsorát költöttünk el a baltimore-i észak-olasz családi étteremben, a La Famigliában, miután kedves vendéglátóink meghívásának eleget téve részt vettünk az egyedülálló Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyen, amelyet minden évben felváltva rendeznek Los Angelesben és Baltimore-ban.

Már a bár és a lounge is hívogató, mert életmentő innivalókat kínál,
az éttermi rész és a különterem
pedig remek alkalmat nyújt az észak-olasz konyha ínycsiklandó különlegességeinek kipróbálására.
Fogyasztottunk tehát előételnek paradicsomos bruschettát,
majd hamisítatlan fokhagymás garnélarákos spagettit,
desszertnek pedig zabaglionét, vagyis édes desszert borral (Marsala vagy muskotály) készült tejszínes, cukros tojáshabot, amely rendszerint friss gyümölccsel (málna, eper, füge) készül, mint itt is.
Tutti bene: jól lakottan és elégedetten távoztunk


2011. október 9., vasárnap

Fredericksburg, VA, 2. rész

A fredericksburgi városháza ión oszlopos homlokzata
A fredericksburgi városi múzeum és kulturális központ
Vidám utcai hangulat motorozó papagájjal
Uránosz és Gaia gyermekéről, a "magasan járó" Hyperionról elnevezett kávéház
Amerikai agrikulturális élmény: tökfesztivál és traktor-vontatta szalmabálás járatok
Teliholdas csendélet kukoricával

2011. október 8., szombat

Fredericksburg, VA

Hétvégi kirándulásunk az amerikai fővárostól macskaugrásnyira, egyórás autóútra fekvő Fredericksburg történelmi városába vitt bennünket, amely nagyjából félúton található Washington, DC és Virginia állam fővárosa, Richmond között. A várost II. György király fiáról, Frigyes walesi hercegről nevezték el, számos utcája viseli az akkori brit királyi család tagjainak a nevét.
Fredericksburg, 1863

1781-ben jegyezték be önálló bírósággal, tanáccsal és polgármesterrel rendelkező kisvárosként (town), 1879-ben független nagyvárosi (independent city) rangot kapott. 24 ezer lakosa a Rappahannock folyó partján él, és már a gyarmati időkben is jelentős dohánykereskedő település volt.
Unionista csapatok a lövászárokban a második fredericksburgi csata előtt 1863. májusban

A polgárháború (1861-1865) idején az unionisták fővárosa (DC) és konföderalisták fővárosa (Richmond) közelsége miatt Fredericksburg két nagy csata színhelyeke is volt (1862. december 11-15. és 1863. május 3.), amelyek nyomait ma nemzeti hadtörténeti park őrzi. Évente közel másfél millió turista keresi fel a várost és a közeli csaták színhelyét.
 Sebesült unionista katonákat ápolnak Fredericksburg mellett 1864. májusban

Monroe Hall, a Mary Washington Egyetem főépülete

A Mary Washington Egyetem (UMW) és annak kórháza George Washington tábornok édesanyjának nevét és emlékét öregbíti, aki élete egy nagy részét a városban élte fiával, a későbbi első elnökkel együtt, aki gyerekkorát töltötte itt. Az UMW állami egyetemet 1908-ban alapították, 1944-ben a charlottesville-i University of Virginiához csatolták, és csak 1972-ben lett önálló főiskola, 2004-től pedig a mai nevén egyetem. 2011-ben mintegy 5.200 hallgatója volt.
A Kenmore ültetvény, George Washington nővére, Betty és férje, Fielding Lewis otthona

A város további híres polgára volt még Hugh Mercer és George Weedon, az amerikai függetlenségi háború (1775-1783) két tábornoka, valamint James Monroe későbbi ötödik amerikai elnök, akinek nevét az első elnöki doktrína őrzi, amely szerint "Amerikai az amerikaiaké", kívül (értsd: az Atlanti-óceánon túl) tágasabb. Thomas Jefferson itt vetette papírra a virginiai vallásszabadságról szóló statútumot, amelyet élete három főműve egyikének nevezett, amint az monticellói birtokán fekvő síremlékén is olvasható.
 Fredericksburg vasútállomása