Hétvégi kirándulásunk az amerikai fővárostól macskaugrásnyira, egyórás autóútra fekvő Fredericksburg történelmi városába vitt bennünket, amely nagyjából félúton található Washington, DC és Virginia állam fővárosa, Richmond között. A várost II. György király fiáról, Frigyes walesi hercegről nevezték el, számos utcája viseli az akkori brit királyi család tagjainak a nevét.
Fredericksburg, 1863
1781-ben jegyezték be önálló bírósággal, tanáccsal és polgármesterrel rendelkező kisvárosként (
town), 1879-ben független nagyvárosi (
independent city) rangot kapott. 24 ezer lakosa a Rappahannock folyó partján él, és már a gyarmati időkben is jelentős dohánykereskedő település volt.
Unionista csapatok a lövászárokban a második fredericksburgi csata előtt 1863. májusban
A polgárháború (1861-1865) idején az unionisták fővárosa (DC) és konföderalisták fővárosa (Richmond) közelsége miatt Fredericksburg két nagy csata színhelyeke is volt (1862. december 11-15. és 1863. május 3.), amelyek nyomait ma nemzeti hadtörténeti park őrzi. Évente közel másfél millió turista keresi fel a várost és a közeli csaták színhelyét.
Sebesült unionista katonákat ápolnak Fredericksburg mellett 1864. májusban
Monroe Hall, a Mary Washington Egyetem főépülete
A Mary Washington Egyetem (UMW) és annak kórháza George Washington tábornok édesanyjának nevét és emlékét öregbíti, aki élete egy nagy részét a városban élte fiával, a későbbi első elnökkel együtt, aki gyerekkorát töltötte itt. Az UMW állami egyetemet 1908-ban alapították, 1944-ben a charlottesville-i University of Virginiához csatolták, és csak 1972-ben lett önálló főiskola, 2004-től pedig a mai nevén egyetem. 2011-ben mintegy 5.200 hallgatója volt.
A Kenmore ültetvény, George Washington nővére, Betty és férje, Fielding Lewis otthona
A város további híres polgára volt még Hugh Mercer és George Weedon, az amerikai függetlenségi háború (1775-1783) két tábornoka, valamint James Monroe későbbi ötödik amerikai elnök, akinek nevét az első elnöki doktrína őrzi, amely szerint "Amerikai az amerikaiaké", kívül (értsd: az Atlanti-óceánon túl) tágasabb. Thomas Jefferson itt vetette papírra a virginiai vallásszabadságról szóló statútumot, amelyet élete három főműve egyikének nevezett, amint az monticellói birtokán fekvő síremlékén is olvasható.
Fredericksburg vasútállomása
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése